Service limousine

Leuven


Leuven jest stolicą prowincji Brabancja Flamandzka w Belgii. Znajduje się około 25 kilometrów (16 mil) na wschód od Brukseli. Gmina Heverlee, Kessel-Lo, część Korbeek-Lo, Wilsele i Wijgmaal. Jest to 10. co do wielkości gmina w Belgii i czwarta we Flandrii z ponad 99,075 mieszkańców (2016). Przewiduje się, że za dwa lata zostanie osiągnięty próg 100 000 mieszkańców.

W Leuven znajduje się Katholieke Universiteit Leuven, największy i najstarszy uniwersytet w Dolnych Krajach oraz najstarszy uniwersytet katolicki, który nadal istnieje. [2] Powiązany szpital uniwersytecki UZ Leuven jest jednym z największych szpitali w Europie. Miasto jest także siedzibą Anheuser-Busch InBev, największego na świecie producenta piwa i jednej z pięciu największych firm zajmujących się towarami konsumpcyjnymi na świecie.

Historia
Najwcześniejsza wzmianka o Leuven („Loven”) pochodzi z 891 r., Kiedy armia Wikingów została pokonana przez króla Franków Arnulfa z Karyntii (patrz: Bitwa pod Leuven). Według miasta czerwono-białe ramiona przedstawiają poplamione krwią brzegi rzeki Dyle po tej bitwie.

Leuven, leżące w pobliżu twierdzy książąt Brabancji, stało się najważniejszym ośrodkiem handlowym w księstwie między XI i XIV wiekiem. O jego dawnym znaczeniu jako wyrobu sukiennego świadczy fakt, że zwykłe płótno znane jest w tekstach z końca XIV i XV wieku jako lewyn (inne pisownie: Leuwyn, Levyne, Lewan (e), Lovanium, Louvain ) [3].

W XV wieku, w nowej złotej erze, katolicki uniwersytet w Leuven rozpoczął działalność od założenia w 1425 roku największego uniwersytetu w krajach nisko położonych.

W XVIII wieku rozkwitł browar Den Horen (czyli „róg”). W 1708 roku Sebastien Artois został mistrzem browarnictwa w Den Horen, aw 1717 roku nadał nazwę browarowi, który obecnie jest częścią AB InBev, którego sztandarowe piwo Stella Artois jest warzone w Leuven i sprzedawane w wielu krajach.

Leuven był kilkakrotnie oblegany lub okupowany przez obce armie; Należą do nich bitwa pod Leuven (891), oblężenie Leuven (1635) i bitwa pod Leuven (1831).

Obie wojny światowe w XX wieku wyrządziły miastu poważne szkody. Po wejściu Niemiec do I wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone przez szalejących żołnierzy. [5] W sumie około 300 cywilów straciło życie. [6] Biblioteka uniwersytecka została również zniszczona 25 sierpnia 1914 r. Przy użyciu benzyny i zapalających pastylek [7] [8] W zniszczeniu zaginęło 230 000 tomów, w tym rękopisy gotyckie i renesansowe, zbiór 750 średniowiecznych rękopisów i ponad 1000 inkunabułów (książek wydrukowanych przed 1501 r.) [8] [9] Daily Chronicle, opisując ją jako wojnę, nie tylko przeciwko cywilizacji, ale także przeciwko „potomstwu najwyższego pokolenia” [10]. Po wojnie został odbudowany i znaczna część zbiorów została wymieniona. Wielka Brytania (z inicjatywy John Rylands Library, Manchester) i Stany Zjednoczone były głównymi dostawcami materiałów do uzupełnienia kolekcji. [6] Nowy budynek biblioteki został sfinansowany przez Komitet Narodowy Whitney Warren ze Stanów Zjednoczonych ds. Restauracji Uniwersytetu w Louvain; został oficjalnie otwarty 4 lipca 1928 r. [11]
Więcej informacji: Gwałt Belgii § Zbrodnie wojenne

W czasie II wojny światowej po rozpoczęciu ofensywy niemieckiej Leuven wszedł w skład Brytyjskich Sił Ekspedycyjnych. W dniach 14–16 maja 1940 r. Niemiecka armia grupy B zaatakowała miasto ciężkim powietrzem i wsparciem artylerii. Brytyjczycy wraz ze swoimi siłami nad rzeką Senne w nocy 16 maja, a miasto zostało zajęte następnego dnia [12]. Nowa biblioteka uniwersytecka została podpalona przez ostrzał 16 maja i zaginęło prawie milion książek [13].